A konferenciakötet előszavában Kovács Teréz fogalmazta meg az alábbi gondolatokat:
„Hazánkban a vidékfejlesztés sajátos korszakba érkezett. Az elmúlt másfél évtizedben a központilag biztosított területi kiegyenlítő fejlesztési források nem mindenhol hozták meg a várt eredményt. Különösen a vidéki kistelepülések kerültek mind rosszabb helyzetbe, aminek az a következménye, hogy manapság sok tekintetben alulmotiváltak és kevéssé vállalkozó kedvűek a vidék szellemi, gazdasági vezetői. A kormányzatnak eltökélt szándéka, hogy segítse, kimozdítsa a falusi térségeket a gazdasági, szociális, szolgáltatási depresszióból.
A csupán materiális gazdaság- és fejlesztéspolitika nem vezet sikerre olyan kistelepüléseken, ahol az elemi szolgáltatások fenntartására sincs megfelelő népességszám, mégis elvárt és elvárható a szolgáltatásokhoz való hozzájutás időbeli és térbeli reális megoldása. A kormányzati források a jövőben nem zárhatják ki eleve a rurális területek esetleg kevéssé gazdaságosnak tűnő fejlesztéseit.
Ma a falunak két képe él a köztudatban: az elesett falu és az erős falu.
A Kormány annak tükrében készítette el az Új Magyarország Vidékfejlesztés Programot és támogatási rendszerét, hogy 2014-re, a jelenlegi uniós támogatási ciklus végére, Magyarország falvai kivétel nélkül az erős faluhoz vezető útra léphessenek.
Hiszem, hogy tudunk élni a lehetőséggel és bízom abban, hogy a felvázolt folyamat a magyar falvak egészét érintve megy végbe, az erős falu kialakulásáért…”
A kötet elérhető: http://www.regscience.hu:8080/xmlui/handle/11155/1459